Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Program Kreatywna Europa na lata 2014-2020

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaprasza do konsultacji projektu dokumentów dot. programu Kreatywna Europa, który Komisja Europejska planuje wdrożyć w latach 2014-2020. Program Kreatywna Europa ma zastąpić w kolejnej perspektywie finansowej obecnie funkcjonujące programy wspólnotowe: Kultura i Media.

23 listopada 2011 r. Komisja Europejska opublikowała pakiet projektów dotyczących utworzenia na lata 2014-20 programu Kreatywna Europa, mającego zapewniać kompleksowe wsparcie dla sektorów kultury i kreatywnych, w tym sektora audiowizualnego.

Zgodnie z propozycją, program Kreatywna Europa zawierać będzie komponenty Kultura i Media będące następcami istniejących w chwili obecnej osobnych programów Kultura, Media i Media Mundus.

Proponowany budżet dla programu „Kreatywna Europa” wynosi 1,8 mld euro. Wykorzystanie takiej sumy pieniędzy przyniosłoby duże ożywienie dla sektora kultury i sektora kreatywnego.

Program zakłada przeznaczenie ponad 900 mln euro na wsparcie kinematografii i sektora audiowizualnego (dziedzina objęta obecnie programem „MEDIA”) oraz prawie 500 mln euro na rzecz kultury. Komisja proponuje również przeznaczyć ponad 210 mln euro na nowy instrument poręczeń finansowych. Umożliwiłoby to małym podmiotom dostęp do nawet 1 mld euro w ramach pożyczek bankowych oraz około 60 mln euro w formie wsparcia współpracy w dziedzinie tej polityki i innowacyjnych podejść do zdobywania publiczności i tworzenia nowych modeli biznesowych.

Wniosek dotyczący programu „Kreatywna Europa” jest obecnie przedmiotem dyskusji w Radzie (27 państw członkowskich) i Parlamencie Europejskim, które przyjmą ostateczną decyzję w sprawie ram budżetowych na lata 2014-2020.

Więcej informacji i kwestionariusz konultacji on-line dostępne są na stronie: http://mkidn.gov.pl/pages/strona-glowna/finanse/srodki-europejskie/przyszlosc-programow-europejskich/kreatywna-europa-ndash-program-na-lata-2014-20.php

Dodatkowo na stronie MKiDN można konsultować projekt zmian w programie Europa dla Obywateli na lata 2014-20: http://www.mkidn.gov.pl/pages/strona-glowna/finanse/srodki-europejskie/przyszlosc-programow-europejskich/europa-dla-obywateli-ndash-edycja-2014-20.php
 

Oceń:

Średnia ocena: 0.0/5
Oceniony: 0 razy

Tagi: Kreatywna Europa, projekty kulturalne, media, mkidn, konsultacje społeczne

Źródło: MKiDN  17.01.2012 Autor wpisu: Kadra kultury

« powrót
mapa1 + - kontrast drukuj